Szperamy.pl

Jak powstały buty, skąd się wzięły itd

Jak powstawały pierwsze buty ?

Historia butów jest bardzo ciekawa. Najwcześniejsze obuwie datuje się na około 6000 lat p.n.e. w postaci sandałów. Około 1100 roku p.n.e. sandały zostały zastąpione przez buty z paskami lub sznurowadłami, które wchodziły między palce. Ten rodzaj obuwia był używany przez wiele stuleci w różnych częściach świata, ale tak naprawdę rozwinął się dopiero w 400 r. n.e., kiedy to ludzie zaczęli używać gwoździ zamiast pasków dla większej stabilności.
Kolejny wielki przełom w projektowaniu butów nastąpił podczas rewolucji przemysłowej, kiedy to do produkcji podeszew i obcasów zaczęto używać gumy – to właśnie z niej pochodzą współczesne buty.

Jak wyglądały pierwsze buty?

Pierwsze buty były wykonane ze skór zwierzęcych i najprawdopodobniej były noszone przez ludzi o wysokim statusie.
Uważa się, że najwcześniejszą formą obuwia są sandały, które były używane w Egipcie około 3000 lat p.n.e. Styl egipski był podobno tworzony z papirusu, liści palmowych lub innych materiałów roślinnych. Kolejnym krokiem było wykorzystanie do produkcji obuwia garbowanych skór zwierzęcych.
Uważa się, że pierwsze buty zostały wykonane ze skór zwierzęcych i najprawdopodobniej były noszone przez ludzi o wysokim statusie ze względu na materiały, do których mieli dostęp.

Jakie materiały były używane do produkcji pierwszych butów?

Pierwsze buty to skórzane sandały, wykonane z pociętej skóry zwierzęcej, które owijano wokół stóp i zapinano na pasek lub klamrę.
Pierwsze buty były skórzanymi sandałami, wykonanymi z ciętej skóry zwierzęcej, które owijano wokół stóp i zapinano na pasek lub klamrę.
Pierwsze zapisane wzmianki o butach znaleziono w starożytnym Egipcie. Hieroglify datowane są na 3100 rok p.n.e. Jednak najwcześniejsze zachowane przykłady produkcji butów pochodzą sprzed 7000 lat z Armenii.

Ile czasu upłynęło, zanim buty stały się popularne?

Istnieje wiele możliwych odpowiedzi na to pytanie – ale najbardziej popularną jest ta, że buty potrzebowały „ponad 100 lat”, aby stać się popularne.
Pierwsza wzmianka o butach w Biblii znajduje się w Księdze Wyjścia. Słowo „but” było w użyciu w języku angielskim w XIII wieku i odnosiło się do ochrony stopy podczas zimnej pogody. Staroangielskie słowo brzmiało scof (wymawiane jako „strzał”).
Dopiero w 1887 roku, kiedy Charles Goodyear wynalazł gumowe podeszwy, kobiety zaczęły nosić obuwie w mieście. Stanowiło to znaczącą zmianę w stosunku do tradycyjnej kombinacji długiej spódnicy i butów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Szperamy.pl
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Compare items
  • Total (0)
Compare
0