Szperamy.pl

Jak robić zakupy online bezpiecznie w Black Week

0
Jak robić zakupy online bezpiecznie w Black Week
Jak robić zakupy online bezpiecznie w Black Week
Jak robić zakupy online bezpiecznie w Black Week

Jeśli to czytasz, zakładam, że zastanawiasz się, jak możesz chronić swoje dane osobowe, informacje o kartach kredytowych i transakcjach przed kradzieżą przez oszustów internetowych. Jest to zrozumiałe pytanie. W końcu Internet to ogromna sieć potencjalnych drapieżników, którzy chcą zrujnować Ci dzień, a niektórzy z nich ukrywają się na widoku, czekając tylko na Twój błąd, aby móc ukraść Twoje pieniądze. Cyberprzestępczość to poważny problem, który nie zniknie. Mimo to, nie musisz żyć w strachu. To nie tak, że zakupy w sieci są nowym zjawiskiem, i chociaż internet znacznie ułatwił oszustom kradzież informacji, nie jest niemożliwe, aby się chronić.

Nawet eksperci czasami popełniają błędy, i to naturalne, że obawiasz się, że zostaniesz oszukany lub podejmiesz ryzyko podczas robienia interesów online. Na szczęście możesz podjąć kilka prostych środków ostrożności, które pomogą zachować bezpieczeństwo Twoich informacji, a w niektórych przypadkach nawet poprawić Twoje doświadczenie jako konsumenta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie.

Wyłącznie składanie potwierdzonych zamówień od

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić przed dokonaniem zakupu, jest odwiedzenie strony internetowej sprzedawcy i złożenie zamówienia tylko z potwierdzonego adresu. Jest to ważne, ponieważ wielu oszustów będzie próbowało oszukać Cię na zakup ich produktu, a kiedy wszystko, czego chcesz, to dostać paczkę i odejść, zdobędą Twoje zaufanie. W większości przypadków okaże się, że nie dostarczają one do skrzynek pocztowych lub na ten sam adres więcej niż raz. Jeśli w końcu kupisz coś od podejrzanego sprzedawcy, to właśnie takie drobiazgi pomogą Ci zidentyfikować oszusta.

.

Używaj silnych haseł

Jeśli kiedykolwiek robiłeś zakupy online, wiesz, że wpisywanie hasła może być dość uciążliwe. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli używasz tego samego hasła do innych stron, w tym kont bankowych i mediów społecznościowych. Jeśli ktoś uzyskałby dostęp do jednego z tych kont i zacząłby dokonywać oszukańczych transakcji, szybko byś to zauważył, ponieważ wszystkie Twoje hasła zaczęłyby działać. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest użycie silnego hasła, którego nikt nie może odgadnąć. Istnieje kilka świetnych menedżerów haseł, które mogą pomóc Ci wygenerować unikalne hasła, które są łatwe do zapamiętania. Na przykład, możesz użyć frazy takiej jak 'zawsze stawiaj na czarne’ lub 'dog house’ (tylko żartuję).

Sprawdź recenzje przed zakupem

Gdy robisz zakupy dla czegoś tak osobistego jak odzież lub akcesoria, recenzje mogą być świetnym sposobem na uzyskanie pomysłu na to, co myślą inni ludzie. Jednak jeśli planujesz kupić coś dużego i/lub nieporęcznego, najlepiej jest patrzeć tylko na te, które wspominają o pozytywnych aspektach przedmiotu. Na przykład, jeśli szukasz telewizora, może lepiej kupić taki, o którym mówi wiele osób, ponieważ mogą być z nim problemy, o których chciałbyś wiedzieć. Ta sama zasada dotyczy laptopów i innych dużych urządzeń elektronicznych. Jeśli masz konkretny powód, aby chcieć konkretnego modelu, może być najlepiej spojrzeć na recenzje najpierw, aby zobaczyć, co inni ludzie powiedzieli przed podjęciem decyzji.

Używaj VPN

Szyfrowanie jest jednym z najlepszych narzędzi obrony, jakie masz przeciwko cyberprzestępcom. Kiedy łączysz się z internetem za pośrednictwem VPN, cały Twój ruch internetowy jest szyfrowany, co powstrzymuje hakerów przed dowiedzeniem się, jakie strony odwiedzasz i jaki rodzaj treści oglądasz. W większości przypadków VPN daje Ci również pełną kontrolę nad Twoimi danymi osobowymi i lokalizacją, z której uzyskujesz dostęp do Internetu. Jeśli obawiasz się, że Twoje dane osobowe zostaną skradzione, VPN to świetny sposób na utrzymanie ich w bezpiecznej odległości. Wiele sieci VPN daje również możliwość dodania hasła, aby automatycznie chronić cały Twój ruch internetowy podczas przeglądania. Jako ogólna zasada, łącz się z internetem tylko z ustalonych publicznych sieci Wi-Fi i używaj VPN, aby zachować bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Uważaj na udawane sklepy internetowe

Te dwa terminy odnoszą się do oszustw e-mailowych, które często (ale nie zawsze) obejmują prośbę o informacje osobiste lub pieniądze. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby chronić się przed tego typu oszustwami, jest uważanie na nie. Gdy tylko otrzymasz wiadomość e-mail, która wydaje się podejrzana, natychmiast ją usuń. Również, gdy otrzymasz wiadomość tekstową, która wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, prawdopodobnie jest to prawda. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z firmą, korzystając z informacji podanych w wiadomości. Będą bardziej niż szczęśliwi, aby dać ci poprawne informacje lub odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć.

Używaj podwójnego logowania (2FA)

Jeśli używasz aplikacji bankowej w telefonie, prawdopodobnie znasz i uwielbiasz wygodę dostępu do swoich kont za pomocą prostego Touch ID lub Face ID. Dwuczynnikowe uwierzytelnianie dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa, wymagając wpisania drugiego hasła lub użycia kodu bezpieczeństwa, który jest wysyłany do urządzenia. Jest to świetny sposób na uniemożliwienie hakerom kradzieży Twoich danych osobowych lub funduszy. Możesz włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla wszystkich swoich kont, odwiedzając ustawienia online swojego banku lub firmy obsługującej karty kredytowe. Upewnij się, że zrobisz to przed wyjściem z domu; w przeciwnym razie możesz mieć problemy, gdy spróbujesz zalogować się z innej lokalizacji. Po włączeniu dwuskładnikowego uwierzytelniania, musisz pamiętać o używaniu osobnego hasła do każdego z kont. Zapobiegnie to zgadywaniu (lub kradzieży) przez hakera danych logowania do innych witryn lub usług.

Używaj portfela sprzętowego

Sprzętowy portfel jest w zasadzie małym pojemnikiem, który trzyma twoją cyfrową walutę, taką jak Bitcoin, Ethereum lub Litecoin. Nie będziesz w stanie używać tych kryptowalut do robienia zakupów bez uprzedniej konwersji ich na walutę fiat, co możesz zrobić w wielu portfelach online lub w banku. Z portfelem sprzętowym, nigdy nie musisz się martwić o utratę swojej cyfrowej waluty, ponieważ zawsze masz fizyczną kontrolę nad urządzeniem. Niektóre wspaniałe portfele sprzętowe do rozważenia to Trezor i Ledger. Pamiętaj, że po przechowywaniu waluty w portfelu sprzętowym, nie masz do niej dostępu bez urządzenia. Uważaj więc, aby nie udostępniać nikomu swojego hasła, gdyż może to prowadzić do problemów z bezpieczeństwem. W większości przypadków, portfel sprzętowy jest o wiele bardziej bezpieczny niż przechowywanie waluty na platformie wymiany, która może zostać zhakowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o portfelach sprzętowych, sprawdź nasz dogłębny przewodnik, który obejmuje wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Mając na uwadze te wskazówki, nie jest niemożliwe, aby mieć bezpieczne i przyjemne doświadczenie podczas zakupów online. W większości przypadków, najgorsze co może się zdarzyć to to, że skończysz z koniecznością anulowania zamówienia lub dwóch, ale poza tym, powinieneś być w stanie uniknąć jakichkolwiek większych problemów. Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich tych wskazówkach i przestrzegać ich uważnie, będziesz na dobrej drodze do bezpieczniejszego i bardziej satysfakcjonującego doświadczenia jako konsument. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszamy do skontaktowania się z nami pod adresem support@icloud.com. Jesteśmy tu, aby pomóc.

Szperamy.pl
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Compare items
  • Total (0)
Compare
0